Gamtos mokslų

Integruota chemijos ir technologijų pamoka „Indikatoriai. Spalvų magija“

      Vasario 27 d. vyko 1b kl. integruota chemijos ir technologijų pamoka „Indikatoriai. Spalvų magija“. Mokytoja J. Bužinskienė supažindino mokinius su cheminiais indikatoriais. Mokiniai atliko eksperimentus, aprašė. Mokytoja L. Kantakevičienė papasakojo apie tęstinį ekologinį projektą „Dažiniai augalai ir eksperimentai su jais“, popieriaus ir tekstilės dažymą augaliniais dažais.

      Antroje pamokos dalyje mokiniai atskleidė gamtinių indikatorių grožį meninėje veikloje. Sodos ir citrinos rūgšties tirpalais dekoravo paruoštus gamtiniais indikatoriais (kinrožės arbata, raudongūžio kopūsto nuoviromis, burokėlių sultimis, granatų sultimis) nudažytus popieriaus gaminius (gėles, piešė baltišką ženklą).

      Mokiniai įgytas žinias įtvirtino kūrybinėje veikloje.

Chemijos mokyt. J. Bužinskienė, 2024 m. vasario 28 d.

 

Sveikiname

Vilniaus miesto 9–12 klasių biologijos olimpiados

III vietos laimėtoją Margaritą Korlaitę, 1b klasė,

ir ją ruošusią mokytoją Živilę Roličiūtę.

Gimnazijos administracija, 2024 m.

 

Sveikiname

Vilniaus miesto 9–12 klasių chemijos olimpiadoje gavusias pagyrimo raštus

Laurą Griciūtę, 2b klasė, ir Nedą Gudžiūnaitę, 2a klasė,

bei jas ruošusią mokytoją Jūratę Bužinskienę.

Gimnazijos administracija, 2024 m.

 

Sveikiname

Vilniaus miesto fizikos olimpiados 9–12 klasių mokinius:

Justiną Fedianiną, 1a kl.,

Justiną Norkūną, 2c kl.,

gavusius padėkos raštus, ir juos ruošusius mokytojus Sigitą Andraikėną bei Ritą Grybaitę.

Gimnazijos administracija, 2024 m.

 

Tiriamųjų darbų pristatymas

      Lapkričio 29 d. konferencijų salėje vyko 4 klasių mokinių gamtos mokslų projektinių darbų pristatymas. Į renginį susirinko įvairių dalykų mokytojai bei 3–4 klasių mokiniai. Abiturientai pristatė fizikos projektinius darbus pasirinktomis temomis. Kiekviena grupė pateikė savo darbo idėjas, iškėlė hipotezes ir pagrindė jas atlikdami bandymus. Buvo demonstruojami sukurti modeliai.

      Tai buvo puiki galimybė mokiniams bei mokytojams įgyti naujų žinių ir labiau įsigilinti į fizikos mokslą.

      Įsimintinas akimirkas įamžino 4a klasės mokinys Vėjus Bubinas.

Mokyt. Vida Aleknienė, 2023 m. lapkričio 30 d.

 

 

Sveikiname

Respublikinės viktorinos ,,Po žvaigždėtu dangum“ laimėtojas:

I vietos laimėtoją

Martyną Drulytę, 2b kl.,

II vietos laimėtoją

 Emą Razbadauskaitę, 2bkl.,

ir fizikos mokytoją Ritą Grybaitę.

Gimnazijos administracija, 2023 m.

 

Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas

      Balandžio 6 dieną turėjau galimybę dalyvauti Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape, kuriame atstovavau Vilniaus Karoliniškių gimnazijai su savo tiriamuoju darbu „Akustinė levitacija ir jos veikimas praktikoje“. Konkurso metu mūsų komanda kartu su kitomis dvidešimt dviem komandom pristatėme savo darbus komisijoms ir susidomėjusiems kolegoms. Ypač įdomu buvo dalytis patirtimi su komisijų nariais profesoriais, mokslo daktarais,  atstovais iš Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro ir JAV ambasados.

      Šis konkursas buvo puiki galimybė teoriją pritaikyti praktikoje, suteikė labai vertingos patirties darbo organizavimo, planavimo, pristatymo srityse. Diskutuojant su mokslininkais buvo atrasta unikalių akustinės levitacijos pritaikymo būdų. Gautą informaciją ir patirtį bus galima pritaikyti universiteto baigiamiesiems darbams, tolimesnei mokslinei veiklai bei verslui.

      Smagu pasidžiaugti ir akivaizdu – didžiuotis, kad laimėjome net du apdovanojimus:

    – mūsų tiriamasis darbas „Akustinė levitacija ir jos veikimas praktikoje“, pateiktas Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniam etapui, Valstybinio patentų biuro vadovės įsakymu sudarytos komisijos, bendradarbiaujant su Inovacijų agentūra bei Lietuvos patentinių patikėtiniu institutu, pripažintas geriausiu konkursiniu darbu Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos specialiajam apdovanojimui.

      – Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape laimėjome 3 vietą.

      Nuoširdžiai dėkoju tiriamojo darbo vadovei fizikos mokytojai Ritai Grybaitei, taip pat lietuvių kalbos mokytojai Ritai Šalčiuvienei ir ypač Vilniaus Karoliniškių gimnazijos direktoriui Sigitui Andraikėnui bei visai gimnazijos bendruomenei už palaikymą ir tikėjimą!

      Taigi, tikiuosi – ateityje Vilniaus Karoliniškių gimnazijos moksleiviai paseks mano pėdomis ir bus suinteresuoti imtis tokios atsakingos iniciatyvos bei prisidės prie tvarios mūsų visų ateities kūrimo.

Daugiau skairykite čia

Augustinas Stasiškis, 4b klasės abiturientas, 2023 m. balandžio 7 d. 

 

Gamtos mokslų dienos 2023

      Š. m. kovo 20–31 dienomis gimnazijoje vyko jau tradicija tapusios gamtos mokslų dienos. Mokiniams buvo pasiūlyta daug įdomios veiklos.

      Kovo 20 d. vyko nuotolinė biologijos viktorina, skirta Žemės dienai – „Mylėkime gamtą – gerbkime save ir kitus“. Viktorinoje varžėsi mūsų gimnazijos ir Klaipėdos Baltijos gimnazijos pirmokai gimnazistai. Nugalėjo draugystė! Tą pačią dieną ketvirtokai gimnazistai, besimokantys chemiją A lygiu, VU jaunojo chemiko laboratorijose atliko praktikos darbą „Kofeino ekstrahavimas iš arbatžolių“.

      Kovo 21 d. 4a klasės mokinys Ignas Glodenis lankėsi Vilniaus rajono Avižienių gimnazijoje ir pradinukus supažindino su įdomiais fizikos eksperimentais. Pradinukai galėjo paragauti „išvirtus“ skystame azote kukurūzų traškučius, sužinojo, kokia yra pagrindinė sauskelių sudedamoji dalis, bei susiejo praktines žinias su gamtos mokslų teorija.

      Kovo 22 d. 2a klasė dalyvavo integruotoje chemijos–dailės pamokoje Prano Gudyno restauravimo centre. Taip pat vyko gamtos mokslų protmūšis pirmoms gimnazijos klasėms „Susilaužyk smegenis“. Nugalėtojai – 1a klasė.

      Kovo 23 d. trečiokai gimnazistai, pasirinkę A ir B lygiu fiziką, buvo išvykę į Fizinių ir technologinių mokslų centrą. Ekskursiją vedė profesorius G. Tamulaitis. Mokiniai susipažino su ,,Saulėtekio slėniu“, pamatė, kaip atrodo lazerio „griaučiai“, kaip lazeris formuojamas ir derinamas. Kaip su lazeriu atliekami optiniai tyrimai.

      Kovo 27 dieną 2c  klasės mokiniai padėjo mokytojai R. Grybaitei atlikti fizikos elektros laboratorinius darbus 1b ir 1c klasės mokiniams. Mokiniai dalijosi vieni su kitais gerąja patirtimi ir praktinėmis žiniomis. Ši patirtis buvo naudinga abiems pusėms, pirmokai pasisėmė patirties jungiant elektros grandines, antrokai turėjo galimybę prisiminti ir pagilinti jau sukauptas elektros žinias.

      Kovo 28 d. chemijos mokytojas A. Miloserdovas antrokus ir pirmokus gimnazistus pakvietė į paskaitas „Nuodai“ ir „Optinis pincetas“.

      Kovo 29 d. grupė gimnazistų išvyko į Kauną. Ten lankėsi Medicinos ir farmacijos, Žmogaus anatomijos ir Tado Ivanausko muziejuose. Gilino biologijos ir chemijos žinias, atliko užduotis.

      O 2b klasė lankėsi Energetikos muziejuje ir išklausė paskaitą „Energijos kaupimas ir perdavimas“.

      Kovo 31 d. vyko 2c klasės fizikos ir ekonomikos STEAM projektinių darbų pristatymas.

      Gamtos mokslų mokytojai dėkoja visiems mokiniams už dalyvavimą, aktyvumą, susidomėjimą ir parodytas žinias, linki gražaus pavasario ir sėkmės moksluose. Iki kitų mokslo metų!

Gamtos mokslų mokytojai, 2023 m. kovo 31 d.

 

Sveikiname

Vilniaus miesto 9–12 klasių biologijos olimpiados III vietos laimėtoją Aureliją Ratinskaitę (1b kl.)

ir gavusią padėkos raštą Beatričę Šimelytę (4b kl.)

bei jas ruošusią biologijos mokytoją Živilę Roličiūtę.

 Gimnazijos administracija, 2023 m.

 

Sveikiname

Vilniaus miesto 9–12 klasių chemijos olimpiadoje

gavusį PAGYRIMO raštą Edgarą Edą Dirmeikį, 4b kl.,

ir jį ruošusią chemijos mokytoją Jūratę Bužinskienę.

Gimnazijos administracija, 2023 m.

 

Sveikiname

Vilniaus miesto 9–12 klasių fizikos olimpiados

III vietos laimėtoją Justiną Norkūną, 1c kl., ir jį ruošusią mokytoją Ritą Grybaitę.

Gimnazijos administracija, 2023 m.

 

Gamtos mokslų konferencija

      Lapkričio 16 dienos popietę į konferencijų salę rinkosi fiziką, chemiją ir biologiją A kursu besimokantys mokiniai pristatyti savo praktinių (tiriamųjų) darbų. Fizikos darbus pristatantys mokiniai atsinešė ir sukurtus maketus, demonstravo, kaip jie veikia. Chemijos ir biologijos darbus mokiniai atliko Gamtos tyrimų centro laboratorijose, naudodami įvairią mokslinę įrangą. Mokinių darbus vertino gimnazijos direktorius Sigitas Andraikėnas, technologijų mokytojas Martynas Matusevičius ir lietuvių kalbos mokytoja Ryta Šalčiuvienė.

      Darbų pristatymai buvo labai įdomūs, tokiu būdu ir darbus pristatantys mokiniai, ir klausytojai pagilino gamtos mokslų žinias, sužinojo daug naujo ir įdomaus.

      Mokiniai Faustas Drulia ir Karolis Vėžys papasakojo apie cilindrinį variklį. Augustinas Stasiškis ir Deividas Aidukonis sukūrė akustinės levitacijos aparatą ir demonstravo jo veikimą. Vėjas Jonaitis pasigamino droną, tiesa, dar neskraidantį, bet žadėjo jį tobulinti. Karolis Liučvaitis ir Arūnas Kalinauskas kalbėjo apie vėjo energijos pažabojimą ir sukonstravo vėjo mini jėgainę. Martynas Dūdėnas pristatė darbą „Elementų baterija“. Danielius Venskutonis demonstravo, kaip veikia jo sukurtas šildytuvas. Dainius Kairys pristatė darbą „Fiksatorius“. Ridas Kožukauskas sukonstravo robotą – vorą, o Ignas Viljamas Malinauskas – saulės kolektorių. Ignas Gluodenis papasakojo apie neniutoninio skysčio savybes. Adriana Slivkaitė ir Ugnė Rimkutė papasakojo apie lašišinių žuvų ekotoksikologinius tyrimus. Martyno darbas buvo apie augalų pigmentų kiekybinius tyrimus. Edas Edgaras Dirmeikis ir Dominykas Gasionis kalbėjo apie parazituojančius organizmus žuvyse ir moliuskuose. Emilis Iljeitis pristatė darbą „Su pašarais susijusių bakterijų poveikis naminio svirplio uoslei ir elgsenai“.

      Mokiniai atlikdami ir pristatydami praktinius (tiriamuosius) darbus įgyja ir bendrųjų kompetencijų. Mokosi apginti savo nuomonę, dirbti komandoje, tobulina viešojo kalbėjimo įgūdžius. Taip vyksta ir mokinių atliktų darbų sklaida.

      Dėkojame visiems darbus pristačiusiems mokiniams, vertintojams ir klausytojams. Linkime sėkmės ir iki kitų susitikimų.

Gamtos mokslų mokytojos, 2022 m. lapkričio 17 d.

 

Ekskursija į Gamtos tyrimų centro laboratorijas

      Po ilgoko pandemijos laikotarpio vėl atnaujinome bendradarbiavimą su Gamtos tyrimų centru. Balandžio 6 dieną biologiją ir chemiją A kursu pasirinkę mokiniai lankėsi GTC laboratorijose ir kartu su mokslininkais atliko tiriamuosius darbus.

      Augalų fiziologijos laboratorijoje tyrė chlorofilų a ir b dinamiką tamsoje daigintuose augaluose ir po poveikio dienos šviesa. Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorijoje atliko naminių svirplių tyrimus. P. B. Šivickio parazitologijos laboratorijoje tyrė parazito – siurbikės paplitimą žuvyse. Ekotoksikologijos laboratorijoje tyrė laukinių lašišų ir laboratorijoje augintų žuvų kraują, analizavo genotoksiškumo žymenis.

      Dėkojame GTC darbuotojams už suteiktą galimybę padirbėti kartu laboratorijose ir susipažinti su mokslininkų kasdienybe. Galbūt įgyta patirtis padės mokiniams renkantis studijų kryptis.

Chemijos mokytoja Jūratė Bužinskienė ir biologijos mokytoja Živilė Roličiūtė, 2022 m. balandžio 6 d

 

AIDS: geriau žinoti!

      Gruodžio 1 d. – pasaulinė kovos su AIDS diena. Įvairiais renginiais ir aktualios informacijos sklaida siekiama sustiprinti visuomenės budrumą ir ją geriau informuoti apie ŽIV ir AIDS.

      Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi vienas iš tikslų – iki 2030 m. įveikti AIDS epidemiją.

      Mūsų gimnazijoje taip pat paminėjome šią dieną. Pirmokams vyko protmūšis – žinių apie ŽIV patikrinimas. Aktyvus pirmokų dalyvavimas rodo, kad jie yra neabejingi šiai problemai.

2021 gruodžio 1 d.

 

Gamtos mokslų savaitė su Vilnius TECH

      Kovo 22–26 dienomis gimnazijoje vyko gamtos mokslų savaitė. Nors tai tradicija tapę renginiai, tačiau šiais metais jie vyko netradiciškai – nuotoliniu būdu. Visas paskaitas ir laboratorinius darbus vedė Vilnius TECH universiteto dėstytojai: Chemijos ir bioinžinerijos katedros docentė dr. Ramunė Albrektienė, Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros doc. dr. Eglė Marčiulaitienė ir doc. dr. Vaida Šerevičienė, Mechanikos ir medžiagų inžinerijos katedros docentė dr. Kristina Bazienė, Biomechanikos inžinerijos katedros laboratorijos vedėjas G. Jonaitis ir kiti. Gimnazijos mokiniai buvo supažindinti su geriamojo vandens paslaptimis ir ruošimo technologijomis, atliekų nauda ir pavojais, klimato kaita ir oro tarša. Buvo demonstruojami įvairūs laboratoriniai darbai – nuo metalų korozijos iki „šviečiančio vėjo“. Taip pat vyko paskaita „Žemės formos ir dydžio matavimai“ (dėstytojas Saulius Urbonas) 3 klasių gimnazistams, pasirinkusiems geografijos A kursą.

      Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros doc. dr. Eglė Marčiulaitienė organizavo 2 gimnazijos klasėms žaidimą – protų mūšį „Panaudoti negalima išmesti!“ Sveikiname jo nugalėtoją – Aringą Eleną Pauraitę iš 2a klasės.

      Dėkojame Vilnius TECH universitetui už bendradarbiavimą ir pasidalinimą žiniomis gamtos mokslų savaitės metu. Ačiū ir mokiniams už dalyvavimą, aktyvumą, susidomėjimą ir parodytas žinias. Gamtos mokslų mokytojai linki ir toliau sėkmingai pildyti žinių bagažą.

Aprašė biologijos mokytoja Augustina, 2021 m. kovo 26 d.

 

Tarptautinė elementariųjų dalelių fizikos meistriškumo pamoka 2021

      Vasario 24 d. dalyvavau kasmetiniame renginyje „Tarptautinė elementariųjų dalelių fizikos meistriškumo pamoka 2021“. Renginyje moksleiviai ir mokytojai išklausė kelias paskaitas. Paskaitų metu susipažinome su Europos branduolinių tyrimų organizacija (CERN), Lietuvos mokslininkų dalyvavimu CERN veikloje, elementariųjų dalelių detektoriais ir elementariųjų dalelių greitintuvais. Taip pat mums pasakojo, kaip pakliūti į CERN, kaip vyksta praktika CERN-e. Paskaitos kulminacija – dalyviai turėjo tapti „mokslininkais“, analizuoti kompaktiškojo miuonų solenoido (CMS) duomenis. Jiems reikėjo peržiūrėti 50 CERN CMS detektoriumi užfiksuotų protonų susidūrimų, įvykių „nuotraukų“, naudojantis specialia (iSpy WebGL) programa, atpažinti užfiksuotus elektronų ir miuonų (bei jų antidalelių) pėdsakus bei nuspręsti, ar matomas įvykis galėtų būti 𝑊, 𝑍 arba Higso bozono įvykis. Dienos pabaigoje dalyvavome videokonferencijoje su CERN darbuotojais bei meistriškumo pamokos, kurios metu dalyvių duomenų analizės buvo sujungiamos į vieną histogramą bei aptariami praktinio darbo rezultatai, organizatoriais.

Justinas Minkevičius, 4b klasė, 2021 m. vasario 25 d.

 

Konkursas „Gyvieji Dirbtinių Sistemų Prototipai“

      Gruodžio 4 dieną vyko fizikos projektų pristatymas Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos Profesinio tobulinimo instituto ir Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos organizuotas respublikinis bendrojo ugdymo mokyklų mokinių kūrybinių darbų konkurse „Gyvieji Dirbtinių Sistemų Prototipai“. Jis buvo pagrįstas Renesanso laikų italų išradėjo Leonardo da Vinčio išradimų prototipų kūrimu. Šiame konkurse Vilniaus Karoliniškių gimnazijos 3b klasės mokiniai – Ignas Petrauskas, Enrikas Lištvan ir Martynas Šliažas – pristatė projektą „Save laikantis tiltas“.

      Konkurse dalyvavo mokyklų atstovai iš įvairių Lietuvos miestų. Buvo pristatomi įvairūs projektai – nuo patrankų iki hidraulinių presų. Projektai buvo tokie, iš kurių buvo galima daug ko pasimokyti ir gauti naujų fizikos ir inžinerijos žinių.

      Dėkojame fizikos mokytojai Ritai Grybaitei ir technologijų mokytojui Martynui Matusevičiui.

3b klasės mokinys Ignas Petrauskas, 2020 m. gruodžio 5 d.

 

Tarptautinė konferencija „STE(A)M VEIKLOS MOKYKLOJE“

      2020 m. kovo 6 d. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre vyko tarptautinė konferencija „STE(A)M VEIKLOS MOKYKLOJE“. Šią konferenciją organizavo Vilniaus „Saulės“ privati gimnazija.

      Konferencijos tikslas – skatinti aktyvų ir veiksmingą mokinių, mokytojų, mokslininkų, edukacinių priemonių gamintojų ir užsienio mokyklų bendradarbiavimą atliekant tiriamąją veiklą ir dalijantis gerąja patirtimi.

      Pirmoje konferencijos dalyje pranešimus skaitė užsienio ir Lietuvos mokslininkai bei pedagogai: Christian Hughes, Sidcot mokyklos direktoriaus pavaduotojas; doc. Ramūnas Skaudžius, Chemijos ir geomokslų fakulteto prodekanas; prof. Valentina Dagienė, VU Matematikos ir informatikos metodikos katedros dėstytoja.

      Antroje konferencijos dalyje mokytojai ir mokiniai atliko STEM tiriamąjį darbą, skirtą klimato kaitos problemai tirti. Taip pat dalinosi savo gamtamokslinio tyrinėjimo patirtimi fizikos, chemijos, informacinių technologijų ir biologijos sekcijose. Chemijos sekcijoje savo tiriamuosius darbus pristatė 4b klasės mokiniai: Mantas Kovarskas ir Renatas Petrauskas pristatė darbą „Čiobrelio ekstrakto panaudojimas prieš didįjį milčių“, Justina Musvicaitė – „Mikroorganizmų tyrimas mokyklos aplinkoje ir priemonės jiems sumažinti“. Fizikos sekcijoje pranešimus skaitė 3b klasės mokiniai: Simonas Kučinskas pristatė tiriamąjį darbą „Šviesos poliarizacijos tyrimas“, Robert Požaricki ir Martynas Maziukas – „Biomechaninės rankos protezas“.

Biologijos mokytoja Ž. Roličiūtė, 2020 m. kovo 7 d.

 

Ekskursija į Gamtos tyrimų centrą

     Lapkričio 18 dieną trečiokai gimnazistai, pasirinkę biologijos ir chemijos A kursą, lankėsi Gamtos tyrimų centre. Ten susipažino su GTC veikla, pabuvojo kai kuriose laboratorijose ir mineralų muziejuje. Augalų fiziologijos laboratorijoje atliko laboratorinį darbą, cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorijoje stebėjo, kaip tiriami vabzdžiai, genetikos laboratorijoje – kaip iš pelėsinių grybų išskiriama genetinė medžiaga, o branduolinės geofizikos ir radioekologijos laboratorijoje susipažino su naujausiais tyrimo metodais ir tyrimų įranga.

      Po to mokiniai susiskirstė po du ir pasirinktose laboratorijose su mokslininkais aptarė, kokius tiriamuosius darbus galėtų atlikti ir susitarė dėl kitų apsilankymų.

      Linkime jauniesiems tyrėjams sėkmės ir lauksime jų darbų pristatymo.

Biologijos mokytoja Ž. Roličiūtė bei chemijos mokytoja S. Bačinskienė, 2019 m. lapkričio 18 d.

 

Tarpgimnazinė viktorina „Žemė. Oras. Vanduo. Ugnis“

     Lapkričio 14 dieną Vilniaus Karoliniškių gimnazijos 2a bei 2b klasių mokiniai dalyvavo kasmetinėje viktorinoje „Žemė. Oras. Vanduo. Ugnis“, kuri vyko Vilniaus Pilaitės gimnazijoje. Mokiniai pasitikrino fizijos ir chemijos žinias, draugiškai bendradarbiavo ir puikiai praleido laiką kartu. Ačiū fizikos mokytojai Ritai Grybaitei bei chemijos mokytojai Skirmantei Bačinskienei už pakvietimą sudalyvauti šioje viktorinoje.

Vakarė Daunaravičiūtė,  2b kl., 2019 m. lapkričio 15 d.

 

Sveikiname

2019 m. spalio 24 d. dalyvavusius Vilniaus International Meridian School organizuotame

„Molekulės dienos“ protmūšyje trečiosios vietos laimėtojus „Karoliniškių molinukų“ komandą:

Edgarą Dirmeikį, 1b kl.,

Ievą Staugaitę, 2b kl.,

Simoną Ignatavičių, 3b kl.,

Renatą Petrauską, 4b kl.

Gimnazijos administracija, 2019 m.

 

„Molekulės dienos“ protmūšis

      Jau trečius metus tarptautinę molekulės dieną minime, dalyvaudami VIMS mokyklos chemijos mokytojų organizuojamame „Molekulės dienos“ protmūšyje. 2019 spalio 23 dieną mūsų gimnazijos komanda „Karoliniškių molinukai“ ne tik pasitikrino savo turimas žinias, bet ir daug sužinojo, atsakinėdami į išradingus klausimus, ir patyrė puikių emocijų. Džiaugiamės III vietos diplomais, dėkojame chemijos mokytojams Donatui ir Milijui už   galimybę gerai praleisti laiką mokantis kitaip, o gimnazijos administracijai už puikius prizus.

Chemijos mokytoja S. Bačinskienė, 2019 m. spalio 24 d.

 

3-ųjų gimnazijos klasių biologijos – chemijos tiriamųjų darbų konferencija

„Pirmieji žingsniai mokslininko kelio link“

      2019 m. birželio 3 d. 13.00 val. Vilniaus Karoliniškių gimnazijoje (Sausio 13-osios g., 17) įvyko konferencija „Pirmieji žingsniai mokslininko kelio link“.

      Konferencijos tikslas – skatinti mokinių domėjimąsi gamtos mokslais, renkant informaciją ir suvokiant, kad gamta yra vientisa ir darniai veikianti sistema.

      Konferencijos uždaviniai:

  • Ugdyti mokinių gamtamokslinį raštingumą, gebėjimą raiškiai kalbėti ir kūrybiškai mąstyti.
  • Formuoti mokiniams praktinės veiklos, mokslinio mąstymo ir tyrimo įgūdžius.
  • Skatinti gimnazijos, Gamtos tyrimų centro ir buvusių mokinių bendradarbiavimą.

      Konferencijos programa

      13.00–13.10 val. konferencijos atidarymas ir dalyvių pasveikinimas.

Sigitas Andraikėnas, Vilniaus Karoliniškių gimnazijos direktorius.

Dr. Miglė Stančikaitė, Gamtos tyrimų centro direktoriaus pavaduotoja mokslui.

Skirmantė Bačinskienė, Vilniaus Karoliniškių gimnazijos chemijos mokytoja.

      13.10–13.40 val. svečių pranešimai.

Dominykas Aleknavičius, GTC Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorija.

Irmantas Gintalas, VU medicinos studijų programos 5 kurso studentas, XXXVIII abiturientų laida. Giliosios smegenų stimuliacijos taikymas medicinoje“.

      13.40–14.40 val. mokinių tiriamųjų darbų pristatymas.

1. Emilija Bernotaitė, Paulina Šimkutė. „Mikrobiologinio užterštumo įvertinimas Karoliniškių gimnazijos patalpose ir priemonės jam sumažinti“.

2. Tadas Bernotas, Justina Musvicaitė. „Mikroorganizmų tyrimas mokyklos aplinkoje ir priemonės jiems sumažinti“.

3. Saulė Aleknavičiūtė, Saulija Bakanaitė, Domantė Bervidytė, Gitana Černiauskaitė, Inga Mažeikaitė. „Dumblių ir melsvabakterių biomasės nustatymo metodų palyginimas“.

4. Justina Lusaitė, Orinta Radziulytė, Rūta Šutinytė. „Svirplių mitybos stebėjimas“.

5. Nika Chanina, Gabrielė Jurevičiūtė, Vaiva Lauraitytė, Nora Molytė. „Neries upės vandens kokybės nustatymas pagal joje gyvenančių hidrobiontų bioįvairovę“.

6. Augustinas Drapeko, Mantas Kovarskas, Renatas Petrauskas, Martynas Pipiris. „Čiobrelio ekstrakto panaudojimas prieš didįjį milčių“.

      14.40–15.00 val. konferencijos uždarymas.

      Dėkojame visiems konferencijos dalyviams: svečiams, mokytojams ir mokiniams. Ypač norime padėkoti GTC doktorantui Dominykui Aleknavičiui už įdomų ir intriguojantį pasakojimą „Kodėl valgome vabzdžius?“ ir buvusiam mūsų gimnazijos mokiniui, dabar medicinos studentui Irmantui Gintalui už pranešimą, kurio klausydami sužinojome daug įdomių faktų apie nutukimo ir kitų XXI a. ligų gydymą naujausiais biomedicinos mokslų metodais.

      Džiaugiamės puikiais 3 kl. mokinių tiriamųjų darbų pranešimais. Galbūt laboratorijose įgyta patirtis ir dovanotos GTC knygos suaktyvins „amžinojo mokymosi variklio“ sukimąsi.

      Dėkojame GTC ir VKG vadovams už pasirašytą bendradarbiavimo sutartį ir tikimės, kad bendra veikla padės atrasti ir ugdyti jaunuosius tyrėjus.

      Biologijos mokytoja Živilė Roličiūtė ir chemijos mokytoja Skirmantė Bačinskienė,

2019 m. birželio 3 d.

 

Akcija „Darom 2019“

      Lietuvos miestuose ir miesteliuose balandžio 27-ąją buvo šukuojamos ir kuopiamos viešosios erdvės. Kviesdami tvarkytis, dvyliktą kartą rengiamos nacionalinės talkos „Darom“ organizatoriai sykiu siūlė pagalvoti apie kiekvieno gyventojo asmeninę atsakomybę savo aplinkai.

      Karoliniškių gimnazijos dešimtokai kartu su mokytojais ir auklėtojomis taip pat prisidėjo prie šios gražios 12 kartą organizuojamos akcijos tvarkydami Karoliniškių draustinį.

     Fizikos mokytoja Rita Grybaitė, 2019 m. balandžio 27 d.

 

Tarptautinė konferencija „Gamtamokslis ugdymas – iššūkiai ateities mokyklai“

      „Saulės“ privati gimnazija 2019 m. balandžio 10 d. gamtos mokslų mokytojus, mokinius, mokyklų vadovus ir tėvus pakvietė į tarptautinę konferenciją „Gamtamokslis ugdymas – iššūkiai ateities mokyklai“. Konferencija vyko Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre. Tikslas – skatinti aktyvų mokinių, mokytojų, mokslininkų bei užsienio mokyklų bendradarbiavimą, dalintis gerąja patirtimi kartu atliekant tiriamąją veiklą. Pranešimus skaitė užsienio ir Lietuvos mokslininkai bei pedagogai. Buvo įdomu sužinoti apie gamtamokslį ugdymą Oksfordo d`Overbroecks mokykloje, taip pat apie Amsterdamo licėjaus patirtis gamtamoksliame ugdyme. Visus sužavėjo Vokietijos Humboldto universiteto mokslininko pranešimas „Lankstus protas: pagrindinės technologijos ugdymui slypi mūsų smegenyse“. Apie gamtamokslį ugdymą pasakojo ir gerąja patirtimi dalijosi mokytojos iš Kauno jėzuitų gimnazijos ir „Saulės“ privačios gimnazijos.

      Antroje konferencijos dalyje mokytojai ir mokiniai atliko tiriamuosius darbus, dalijosi savo gamtamokslio tyrinėjimo patirtimi fizikos, chemijos ir biologijos sekcijose. Chemijos sekcijoje mokiniai, vadovaujami VU chemijos ir geomokslų vyr. specialisto, atliko praktikos darbą „Hidrofobiniai paviršiai“.

      Mūsų gimnazijos mokiniai tiriamuosius darbus pristatė chemijos ir fizikos sekcijose. Fizikams atstovavo 1b klasės mokinys Martynas Lukas Šliažas. Jis pristatė darbą „Ar Marso kolonizacija įmanoma?“. Chemijos sekcijoje savo tiriamuosius darbus, atliktus Gamtos tyrimų centre, pristatė 3 kl. mokinės Emilija Bernotaitė ir Paulina Šimkutė ir Domantė Bervydytė. Emilija Bernotaitė ir Paulina Šimkutė pristatė darbą „Mikrobiologinio užterštumo įvertinimas Karoliniškių gimnazijos patalpose ir priemonės jam mažinti“, Domantės Bervidytės tiriamasis darbas – „Dumblių ir melsvabakterių biomasės nustatymas skirtingais metodais“.

      Dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais ir dovanomis. Tai buvo puiki patirtis, nes turėjome galimybę pasimokyti, klausydamiesi kitų mokinių tiriamųjų darbų pristatymų, ir pasisemti idėjų, kaip organizuoti praktinę tiriamąją mokinių veiklą mokant gamtos mokslų.

Mokytojos Živilė Roličiūtė ir Skirmantė Bačinskienė, 2019 m. balandžio 10 d.

      Tarptautinė konferencija buvo labai gerai organizuota. Didžiausią įspūdį man paliko atvykę svečiai iš užsienio, kurie leido palyginti Lietuvos ir užsienio mokyklas. Labai patiko, kad mokiniai buvo paskirstyti po skirtingus skyrius, dėl ko darbų pristatymai labai neprailgo. Daugelis darbų pasirodė labai išradingi, o atlikti bandymai įdomūs. Tikrai džiaugiuosi sudalyvavęs. /Martynas Lukas Šliažas, 1b kl./

 

Gamtos mokslų savaitė 2019

      Tradiciškai kovo paskutinę savaitę aktyviai dalyvauti renginiuose gimnazijos bendruomenę kvietė Gamtos mokslų dienos. Renginiai prasidėjo kovo 22 dieną 3 ir 4 gimnazijos klasių mokinių išvyka į VGTU, kur vyko atvirų durų diena. Mokiniai klausė paskaitų ir universiteto laboratorijose atliko fizikos praktikos darbus.

      Kovo 25 diena – popietė mokytojams „Mikroorganizmai mokyklos aplinkoje“. 3b klasės mokinės Paulina ir Emilija supažindino gimnazijos mokytojus su tiriamojo darbo, kurį atliko Gamtos tyrimų centre, rezultatais ir išvadomis. Papasakojo, kaip atliko darbą, kokių grybų priaugo mėginiuose, imtuose įvairiose gimnazijos vietose, patarė, kokį eterinį aliejų naudoti prieš šiuos grybus.

      Kovo 26 diena – VGTU diena Karoliniškių gimnazijoje. Lektorė Jurgita Seniūnaitė pakvietė 2a ir 2b klasių gimnazistus į paskaitą „Cheminės medžiagos aplink mus“. Mokiniai dirbo grupelėse, po to savo darbus ir išvadas pristatė kitiems gimnazistams.

      VGTU doc. dr. Gintautas Ambrasas skaitykloje vadovavo projektui „Makaronų tiltai“. 1a, 1b, 2a ir 2b gimnazijos klasių mokiniai projektavo ir statė tiltus iš spagečių ir bandė jų tvirtumą. Tvirčiausią tiltą surentė 2a klasės gimnazistai.

      Vėliau doc. dr. Gintautas Ambrasas 3 ir 4 klasių gimnazistus supažindino su stojimo į VGTU sąlygomis.

      Antro aukšto fojė savo parodą „Gamtiniai indikatoriai meninėje kūryboje“ pristatė mokytojos Jūratė Bužinskienė ir Laima Kantakevičienė.

      Kovo 27 dieną biologijos mokytoja Alma Čekauskienė mokytojams ir mokiniams kalbėjo apie donorystę ir kaulų čiulpų transplantaciją.

      Konferencijų salėje vyko fizikos tiriamųjų darbų pristatymas.

      2a ir 2b gimnazijos klasių mokinai su chemijos ir biologijos mokytojomis išvyko į Gamtos tyrimų centre esantį Mineralogijos muziejų. Ten apžiūrėjo eksponatus ir klausė paskaitą „Mineralai juvelyrikoje“. O tie, kurie atsinešė akmenukų, bandė pasigaminti papuošalą.

      Kovo 28 diena buvo skirta periodinės cheminių elementų lentelės 150 metų paminėti. Jau anksčiau 1 ir 2 gimnazijos klasės mokiniai iš dėžučių ruošė cheminių elementų pristatymą. Visų darbų atlikti nespėjome, todėl šį projektą tęsime ir kitais mokslo metais. O šiai progai paminėti 1 gimnazijos klasių mokinius kvietė protmūšis. Protmūšį organizavo ir vedė 3 klasės gimnazistai Lukas, Urtė, Benas ir Žilvinas. Pirmokai atsakinėjo į klausimus apie cheminius elementus, sprendė chemdoku. Kai kurie klausimai buvo tikrai „kieti riešutėliai“. Pirmą vietą užėmė 1b, antrą – 1e,trečią – 1a. Sveikiname nugalėtojus.

      Kovo 29 dieną 1c gimnazijos klasė išvyko į VGTU, į paskaitą „Atviro kodo elektronika, jutikliai ir pavaros“.

      Gamtos mokslų mokytojai dėkoja visiems, kurie dalyvavo ar tik stebėjo Gamtos mokslų dienų renginius. Linki gražaus pavasario. Iki susitikimo kitais metais!

Gamtos mokslų mokytojai, 2019 m. kovo 29 d.

 

Sveikiname

57-osios chemijos olimpiados II etape gavusią padėką už gerus rezultatus

Ievą Baltušytę, 4b kl.,

 ją ruošusią mokytoją Skirmantę Bačinskienę.   

Gimnazijos administracija, 2019 m.

 

Tarpmokyklinė viktorina „Žemė, oras, ugnis ir vanduo“

      Gruodžio 12 dieną mūsų gimnazijos antrokai dalyvavo jau tradicine tapusioje tarpmokyklinėje gamtos mokslų viktorinoje „Žemė, oras, ugnis ir vanduo“. Šiais metais viktorina vyko Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijoje. Be mūsų ir šeimininkų komandų, dalyvavo komandos iš Vilniaus Jono Basanavičiaus, Pilaitės, Simono Daukanto ir Užupio gimnazijų.

      Įdomūs klausimai, šmaikštūs vedėjai, gera nuotaika… Džiaugiamės naudingai bei smagiai praleidę laiką ir tikimės susitikti kitais metais.

2018 m. gruodžio 13 d.

 

Projektas „Mes rūšiuojame“

      Mūsų gimnazija jau šešerius metus dalyvauja projekte „Mes rūšiuojame“. Gruodžio 12 d. į mūsų gimnaziją atvyko komanda iš VAATC (Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro). Malonu buvo netikėtai susitikti ir mūsų gimnazijos mokinę Ingą Ulevičiūtę. Svečiai pravedė netradicinę ekologijos pamoką „Kurkime atliekų kultūrą kartu“. Aktyviai žaidimuose dalyvavo pirmokai. 1e kl. mokiniai suko ratą ir atsakinėjo į vedėjo klausimus. Salėje taip pat mokiniai diskutavo apie atliekų rūšiavimo naudą, apie šiukšlinimo žalą, atliekų rūšiavimo naujoves. Svečiai buvo labai dosnūs – išdalijo nemažai dovanų. Pajutome, kad artėja Kalėdos. Drąsesni žaidimų dalyviai gavo net po kelis prizus.

      Ši pamoka dar kartą privertė susimąstyti apie mūsų ateitį. Mes kiekvienas esame atsakingas už švaresnę mūsų gamtą. Ir pradėti turime nuo savęs.

Chemijos mokytoja Jūratė Bužinskienė, 2018 m. gruodžio 13 d.

 

GIMNAZISTŲ DARBAI GAMTOS TYRIMŲ CENTRE

      Mūsų mokyklos trečiokai, kurie yra pasirinkę chemijos ir biologijos A lygį, Gamtos tyrimų centre ruošia tiriamuosius darbus, kuriuos turės pristatyti pavasario pradžioje. Mūsų darbus tikrins ir vertins biologijos ir chemijos mokytojos Živilė Roličiūtė ir Skirmantė Bačinskienė. Pirmą kartą apsilankius Gamtos tyrimų centre visiems labai patiko. Sužinojome apie daugumą ten esančių laboratorijų, ką kiekvienoje iš jų daro darbuotojai. Gavome progą išbandyti darbą laboratorijose, žinoma, su vadovų pagalba. Taigi, turėjome susiskirstyti į grupeles ir draugiškai nuspręsti, kuri grupelė į kurią laboratoriją eis ir kokius paskirtus tiriamuosius darbus atliks. Kai galiausiai pasiskirstėme laboratorijas, kibom į darbus. Mano grupelė, t. y. aš – Domantė Bervidytė ir mano draugės Saulė Aleknavičiūtė, Saulija Bakanaitė, Inga Mažeikaitė bei Gitana Černauskaitė, pasirinkome Algologijos ir mikroorganizmų laboratoriją, kurioje mūsų tikslas yra ištirti skirtingų rūšių dumblius, nustatant jų chlorofilo a lygį skirtingais metodais. Šiuo metu jau esame ištyrę keturių rūšių dumblius skirtingais būdais, liko mikroskopuoti dumblius ir viską aprašyti.

      Kita laboratorija yra Biodestruktorių. Joje reikia ištirti, kiek ir kokių mikroskopinių grybų yra mūsų mokykloje ir jos aplinkoje bei rasti pigiausią būdą, kaip galima jų skaičių sumažinti.  Laboratorijoje darbus ruošia dvi grupelės. Pirmoji –  Paulina Šimkutė ir Emilija Bernotaitė. Šiuo metu jos jau yra atskyrusios per  50 grybų rūšių, kuriuos tirs, daugins ir vėliau su įvairiomis buitinėmis priemonėmis naikins.

      Antroji grupelė – Justina Musvicaitė ir Tadas Bernotas. Šiuo metu ima nuo paviršiaus mėginukus ir tiria užaugusius grybus.

      Dar viena yra Hidrobiontų ekologinė laboratorija. Joje darbą atlieka Vaiva Lauraitytė, Gabrielė Jurevičiūtė, Nika Chanina ir Nora Molytė. Jų tikslas yra ištirti, ar Neries vanduo yra švarus priklausomai nuo jame gyvenančių gyvių rūšių ir jų kiekio. Šiuo metu jau yra išrinkę visus hidrobiontus iš kelių skirtingų Neries vietų, juos tiria stebėdami per mikroskopą ir gautus rezultatus aprašo.

      Svarbi laboratorija yra Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorija. Šioje laboratorijoje taip pat yra dvi grupelės. Vienoje iš jų darbus atlikinėja Mantas Kovarskas, Renatas Petrauskas, Augustinas Drapeko ir Martynas Pipiris. Jų tiriamojo darbo tikslas – ištirti, kaip ekstraktai veikia didžiuosius milčius. Galiu teigti, kad jau ištyrė, kaip veikia čiobrelių ekstraktas – slopinamai.

      Antroje grupėje darbą atlieka Orinta Radziulytė, Rūta Šutinytė ir Justina Lusaitė. Jų tikslas yra ištirti vabzdžių elgseną ir mitybą. Jau yra ištyrę vabzdžių mitybą ir aprašo gautus rezultatus.

      Taigi, jau sužinojote, ką mes darome laboratorijose. Mano nuomone, dauguma patyrė nemažai nuotykių. Žinoma, mes džiaugiamės turėdami tokią progą išbandyti savo jėgas Gamtos tyrimų centre ir dėkojame ten dirbantiems darbuotojams. Tikimės, kad mūsų didelis darbas, laiko ir kantrybės aukojimas duos gerus rezultatus!

Domantė Bervidytė. 3a kl., 2018 m. gruodžio 12 d.

 

 

Sveikiname

2018 m. spalio 24 d. dalyvavusią Vilniaus International Meridian School organizuotame Gamtos mokslų protmūšyje, skirtame Molekulės dienai, ir laimėjusią trečiąją vietą „Karoliniškių molinukų“ komandą:

Ievą Staugaitę, 1b kl.,

Simoną Ignatavičių, 2b kl.,

Renatą Petrauską, 3b kl.,

Rūtą Dobrovolskytę, 4a kl.

Gimnazijos administracija, 2018 m. spalio 25 d.

 

Ekskursija į Gamtos tyrimų centrą

      Saulėtą penktadienio popietę mūsų gimnazijos trečiokai lankėsi Gamtos tyrimų centre. Čia jie susipažino su šio centro vykdomomis pagrindinėmis tyrimų kryptimis, aplankė daug laboratorijų, stebėjo mokslininkų darbą.

      Mus svetingai pasitiko buvusi mūsų gimnazijos mokinė, dabar direktoriaus pavaduotoja mokslui dr. Miglė Stančikaitė.

      Visus sužavėjo didžiulė mineralų kolekcija, kurią sudaro daugiau kaip 4500 eksponatų ir nustebino neįprastos vaišės – džiovinti svirpliai.

      Šios ekskursijos tikslas – supažindinti mokinius su mokslinio darbo sąvoką, įkvėpti ir motyvuoti pasirenkant būsimą profesiją.

      Džiaugiamės, kad mokiniams bus suteikta galimybė atlikti praktinius tiriamuosius darbus Gamtos tyrimų centro laboratorijose. Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorijoje mokiniai tyrinės drugius, jų elgseną. Algologijos ir mikroorganizmų ekologijos laboratorijoje augins dumblius ir tirs jų augimo priklausomybę nuo aplinkos. Branduolinės geofizikos ir radioekologijos laboratorijoje nagrinės atominės energetikos problemas. Biodestruktorių tyrimo laboratorijoje tirs mikroorganizmų įvairovę ir jų funkcionavimą užterštoje aplinkoje. Hidrobiontų evoliucinės ekologijos laboratorijoje tirs vandens bestuburių ekologiją bei bioįvairovę.

      Tikimės, kad dalyvaudami praktiniuose užsiėmimuose, mokiniai tobulins savo gamtamoksles kompetencijas: gebėjimą mokytis, spręsti problemas, ugdytis praktinius gebėjimus, bendrauti ir bendradarbiauti.

Biologijos mokytoja Ž. Roličiūtė ir chemijos mokytoja S. Bačinskienė, 2018 m. spalio 12 d.

 

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis „Žemė“

      Rugsėjo 12-21 dienomis į savo renginius kvietė Mokslo festivalis „Erdvėlaivis „Žemė“. Rugsėjo 17 – mikroorganizmų dieną – 3-iųjų gimnazijos klasių mokiniai taip pat dalyvavo šio festivalio renginiuose.

      Paskaitoje „Erdvėlaivį „Žemė“ užpuolė parazitai ir mikroorganizmai“ mokiniai turėjo galimybę pamatyti parazitų makroskopinius ir mikroskopinius preparatus, sužinojo apie užsikrėtimo kelius ir apsisaugojimo būdus.

      VU Gyvybės mokslų cento kieme sustojusioje Mobiliojoje Mokslinėje laboratorijoje jaunieji mikrobiologai parodė ir paaiškino dažniausiai naudojamus klasikinius ir šiuolaikinius metodus, taikomus mikroorganizmams tirti.

      Į klausimus, kas yra sintetinė biologija ir kokios jos panaudojimo galimybės, atsakė paskaitos „Sintetinė biologija – kas tai?“ VU studentų komanda, 2017 metais iškovojusi didįjį prizą tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“.

      Tikimės, kad įgytos žinios padės mokiniams atlikti tiriamuosius darbus gimnazijoje ir galbūt paskatins rinktis gamtamoksles studijas.

Biologijos ir chemijos mokytojos, 2018 m. rugsėjo 17 d.

 

Projektas „Kaip mūsų gimnazija galėtų būti draugiškesnė aplinkai?“

      Gegužės 14 d. 2a klasės gimnazistai pristatė integruotą anglų kalbos ir biologijos projektą „Kaip mūsų gimnazija galėtų būti draugiškesnė aplinkai?“ Įkvėpti užsienio mokyklų pavyzdžio, gimnazistai gamino dėžes šiukšlėms rūšiuoti, kūrė plakatus, atliko gimnazijos moksleivių ir mokytojų apklausą, tvarkė gimnazijos aplinką, o projektą vainikavo medelio sodinimas. Gimnazistai tikisi, jog ši iniciatyva taps tradicija ir paskatins gimnazijos bendruomenę labiau rūpintis aplinka ir tausoti gamtinius išteklius.

Mokytojos D. Zigmantienė ir Ž. Roličiūtė, 2018 m. gegužės 14 d.

 

Gamtos mokslų dienos 2018

      Po lygiadienio, kai dienos pradeda smarkiai ilgėti, gimnazijoje tradiciškai organizuojamos gamtos mokslų dienos.

      Kovo 23 d. – išvykų diena.

      3–4 kl. mokiniai vyko į VGTU atvirų durų dienas, klausė paskaitų temomis „Gyvenimas VGTU: nuo stojamojo balo iki draugų visam gyvenimui“: VGTU studentai Silvestras Mečkovskis ir Laura Ladietaitė skaitė paskaitą tema „Ką daryti, jei nežinai, ką studijuoti?“, VGTU psichologė Gintė Gudzevičiūtė – „Bendrasis priėmimas: ką būtina žinoti stojant“, stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro direktorė Valerija Bernotienė – „Biomechanika – inžinerijos ir medicinos sandūroje. Išmaniosios technologijos, keičiančios žmogaus kūną“ ir kt.

      3 kl. mokiniai VU dalyvavo TARPTAUTINĖJE ELEMENTARIŲJŲ DALELIŲ FIZIKOS MEISTRIŠKUMO PAMOKOJE 2018. Mokiniai išklausė paskaitas apie CERN greitintuvą: prof. J. Vaitkus skaitė paskaitą ,,Lietuvos kelias į CERN“, prof. E. Norvaišas – ,,Elementarios dalelės ir jų tyrimas CERN“, dr. A. Juodagalvis – ,,Detektoriai – daleles registruojantys prietaisai“. Praktinio darbo metu tiesiogiai jungėsi prie CRN greitintuvo CMS detektoriaus ir padedami ISpy programos bei pasitelkę CIMA duomenų bazę apdorojo informaciją – nustatė elementariąsias daleles. Buvo įdomu prisiliesti prie mikropasaulio!

      1e ir 1d kl. mokiniai vyko į VU Gyvybės mokslų centrą. Pamoka „Kam reikalingi augalams žiedai?“ vyko laboratorijoje. Mokiniai per mikroskopus tyrinėjo žiedadulkes ir žiedus. Sužinojo, kokias žiedų spalvas mato paukščiai, vabzdžiai ir žmonės. Po to apžiūrėjo naujausias mokslines laboratorijas ir uždarą šiltnamį, kuriame tiriami genetiškai modifikuoti augalai. Pasėdėjo poilsio zonoje, aplankė ekologinį daržą, apžiūrėjo herbariumo ekspoziciją. Išvyka buvo naudinga ir labai turininga.

      Kovo 26 d. 3 kl. integruota chemijos ir fizikos pamoka „Ką gali nanotechnologijos?“

      Kovo 27 d. – VGTU diena Karoliniškių gimnazijoje.

      Konferencijų salėje asistentas Gintaras Jonaitis, Biomechanikos inžinerijos katedros    laboratorijos vedėjas, paskaitoje „Biomechanika. Žmogaus funkcijų atstatymas ir galimybių išplėtimas“ rodydamas biomechaninę žmogaus ranką stebino biomechanikos galimybėmis gan tiksliai atkartoti rankos judesius. Jis konkrečiais pavyzdžiais skatino mokinius domėtis mechanika ir nebijoti savitai mąstyti.

      Doc. dr. Aušra Mažeikienė, Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros docentė,  paskaitoje „Buitinių nuotėkų valymas“ akcentavo, kad, norėdami turėti švarų gruntinį vandenį, turime mokėti labai gerai išvalyti nuotėkas, supažindino su nuotėkų valymo technologijomis.

      Kovo 28 d. – chemijos ir biologijos tiriamųjų darbų pristatymas.

      Kovo 29 d. – skirta 1 klasių mokiniams.

      Į gimnaziją atvyko mobili VGTU laboratorija ir 1b klasės mokiniai atliko įvairius laboratorinius darbus.

      Po pamokų aktų salėje vyko VGTU studentų organizuojama gamtos mokslų viktorina, kurioje dalyvavo pirmokų komandos. Įdomūs klausimai, gera nuotaika.

      Kovo 30 d. – 2–3 kl. komanda vyko į VGTU nacionalinį moksleivių čempionatą „Makaronų tiltai“.

Kokios sudėtingos konstrukcijos, nors ir iš makaronų!

Mokyt. V. Aleknienė, 2018 m. kovo 30 d.

 

Respublikinė konferencija „Tiriamoji veikla gamtamoksliame ugdyme“

      Jau ketvirtus metus mūsų gimnazijos trečiokai, pasirinkę biologijos ir chemijos išplėstinį kursą, dalyvavo Respublikinėje konferencijoje „Tiriamoji veikla gamtamoksliame ugdyme“. Konferenciją organizavo Vilniaus „Saulės“ privati gimnazija. Šiais metais renginys buvo skirtas Lietuvos šimtmečiui ir vyko VU Gyvybės mokslų centre. Konferencijoje dalyvavo mokytojai ir mokiniai iš visos Lietuvos: Alytaus, Panevėžio, Marijampolės, Raseinių, Kauno, Vilniaus ir kitų miestų bei rajonų.

      Konferencija prasidėjo plenariniais pranešimais, po to vyko praktiniai užsiėmimai biologijos, ekologijos, chemijos ir fizikos sekcijose. Labiausiai laukiama konferencijos dalis – mokinių tiriamųjų darbų pristatymas. Mūsų gimnazijos mokinės taip pat pristatė atliktus eksperimentus. Chemijos sekcijoje darbą „Dantų pastos toksiškumas“ pristatė Ieva Baltušytė ir Goda Žukauskaitė, ekologijos sekcijoje darbą „Kaip dantų pasta veikia bakterijas“ – Austėja Kvedaraitė ir Inga Tuminskytė.

      Šiuos darbus mergaitės atliko Biomokslų instituto Eukariotų molekulinės mikrobiologijos laboratorijose, joms padėjo mūsų gimnazijos buvusi mokinė Lina Bagdzevičiūtė, studijuojanti VU biochemiją, ir VU mikrobiologijos ir biotechnologijų studentas Vilius Malūnavičius.

      Norime jiems padėkoti už mokiniams suteiktą galimybę atlikti eksperimentus su tikra moksline įranga ir susipažinti su tyrėjo kasdienybe.

      Visi konferencijos dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais ir knygomis. O mergaitės savo darbus gimnazijos bendruomenei pristatys per gamtos mokslų dienas vyksiančioje konferencijoje.

Mokytojos Ž. Roličiūtė ir S. Bačinskienė, 2018 m. kovo 14 d.

 

Sveikiname

56-osios chemijos olimpiados II etape laimėjusį pirmąją vietą Povilą Bielinį, 4b kl.,

bei gavusią padėką už gerus rezultatus Godą Žukauskaitę, 3b kl.,

ir juos ruošusią mokytoją Skirmantę Bačinskienę.