Tiksliųjų mokslų

Sveikiname

Tarptautinio konkurso „Bebras“ I turo laimėtojus:

Giedrių Viduto, 4a kl.,

Marių Čenkų, 4b kl.,

Haroldą Grigaitį, 4e kl.,

Matą Stapulionį, 3a kl.,

Aureliją Ratinskaitę, 2b kl.,

Oskarą Voišnį, 2b kl.,

Skomantą Budrį, 2d kl.,

Justiną Fedianiną, 1a kl.,

Lėją Petkevičiūtę, 1b kl.,

Gabiją Rinkevičiūtę, 1a kl.,

Gabiją Žabaitę, 1c kl.,

Matą Gustaitį, 1b kl.

II ture patekusius į stipriausiųjų penkiasdešimtuką:

Matą Stapulionį, 3a kl.,

Lėją Petkevičiūtę, 1b kl.,

Justiną Fedianiną, 1a kl.,

Haroldą Grigaitį, 4e kl.,

Skomantą Budrį, 2d kl.,

ir mokinius ruošusias mokytojas Jūratę Bubelienę bei Jolitą Kuliukienę.

Gimnazijos administracija, 2024 m.

 

Viskas, kas apvalu, „surišta“ su π

      Kartu su pirmuoju pavasario saulės nušvitimu pas mus atėjo pasaulyje populiari skaičiaus PI diena. Saulė – rutulys, o kas apvalu, kaip įrodė mokslas, „surišta“ su π. Taigi kovo 14-ąją pirmieji paminėjo gimnazijos mokytojai per Saldžiąją pertrauką, prisiminę, kad tai taip pat ir Pyragų diena. Taip prasidėjo kasmetinė tiksliųjų mokslų savaitė, mokinius įtraukusi į įvairias veiklas. Antradienį vyko VU MIF doc. Eduardo Kutkos virtuali ekskursija – paskaita apie Vilniaus universitete esantį superkompiuterį. Nemažai įdomios informacijos sužinojome ir mes, mokytojai. Pasirodo, kad dar visai neseniai buvusio superkompiuterio „galia“ prilygsta kiekvieno mūsų išmaniojo telefono „galiai“. Technologijos tobulėja žaibišku greičiu.

      Trečiadienį 1–3 kl. mokiniai Konferencijų salėje pristatė integruotus projektus „Matematika ir…“ Keista, bet pati populiariausia pasirinkta tema buvo „Matematika ir dailė“. Daugelis grožėjosi matematikos ir meno (muzikos, architektūros) ryšiais. Įdomu buvo klausytis projektų „Matematika ir lošimai“ (Domantas S., 3a), „Matematika ir baletas“ (Aleksandra A., 1d), „Matematika ir dėlionės“ (Milana Š., 1a), „Matematika ir ekonometrija“ (Paulina K., 2c), „Matematika ir karo topografija“ (Rūtenis R., 2c). Buvo verta ir naudinga išgirsti.

      Ketvirtadienį tradiciškai vyko pirmokų kovos – Tiksliųjų mokslų protmūšis. Renginį organizavo trečiokai Aušrinė ir Einardas, balus vertinimo komisijoje skaičiavo Eva, Domantas ir Ona, techninę dalį „valdė“ Ieva. Komandos „nardė“ po įvairiausias gyvenimo sritis, ieškojo ryšio su matematika, demonstravo IT žinias. Pasak daug mačiusių ir girdėjusių, kaip ir kitų dalykų protmūšiuose, nugalėjo 1b klasės atstovai. Kitas dvi vietas po pratęsimo ir atsakinėjimo į šmaikščius klausimus pasidalino 1a ir 1e komandos. Sėkmės jiems! Komisijos pirmininkė, direktoriaus pavaduotoja L. Ribinskaitė pasveikino nugalėtojus, įteikė diplomus. Nors dalyvius labiau nudžiugino saldūs prizai.

      Proginę renginių savaitę užbaigė matematinių stalo žaidimų turnyras. Varžėsi 2 kl. atstovų poros. Matematinis DOMINO, ALIAS, RUMMI, LOGIC tikrai visiems dalyviams ir organizatoriams paliko gerą įspūdį. Karštos diskusijos, daug gerų emocijų ir puiki nuotaika prieš savaitgalį. Apdovanojimus susirinko Julius G. (I vieta, 2f), Ugnė G. (II vieta, 2d) ir Titas V. (III vieta, 2e).

      Ačiū visiems dalyviams ir, aišku, organizatoriams. Iki kitų mokslo metų!

Tiksliųjų mokslų metodinis ratelis, 2023 m. kovo 17 d.

 

Matematika ir kvepalų kūrimo menas

      Ar kas, kvėpindamasis ar pirkdamas eilinį mėgstamų kvepalų buteliuką, susimąstė, kas už jo slypi? Gal ir pagalvojo apie gėles, chemiją, bet tikrai ne apie matematiką. Pasirodo, ji net labai reikalinga. Bet kaip dažnai mes, mokytojai, per pamokas išgirstame pasakymą, kad „jau man tos matematikos gyvenime tikrai neprireiks“. Ir nekart sulaukiame suaugusių buvusių mokinių prisipažinimų, jog vis dėlto jos prireikė. Tą išgirdo ir 3a bei 3f klasių mokiniai sausio 12 dieną susirinkę į menininkės Rasos Staskonytės paskaitą–edukaciją „Matematika kvapų meno labirinte“. Olfaktorinis (kvapų kūrimo) menas „pastatytas“ ant matematikos. Lektorė–edukatorė papasakojo ir šiek tiek istorijos. Ar žinojote, kad pirmosios kvepalų formulės buvo slepiamos piešiniuose, kad pirmasis kvepalų fabrikas įkurtas vienuolių Italijoje, nors „kvapų“ lyderė pasaulyje yra Šveicarija? Mokiniai sužinojo, kad kiekvienas kvapas, kvapo nata atitinka tam tikrą spalvą, kad vieno kvapo akordui sukurti reikia gausybės komponentų, kurie perkami iš gamintojų, imami nurodytomis proporcijomis, procentais (promilėmis) ir pan. Nustebino ir tai, kad kvepalų „gerumas“ (intensyvumas, išsikvėpimo laikas) išreiškiamas skaičiais ir galutinį, svarbiausią įvertinimą atitinka grafikas – „piramidė“. Šitai menininkė klausytojams pati braižydama ir pademonstravo. Manau, kvapų kūrėja pati savo pavyzdžiu parodė mokiniams, kad matematikos mokytis verta ir naudinga. Ji pati tuo netikėjo. Skaidrėmis pademonstravo ir papasakojo, kaip menininkai savo neįgyvendintus kūrinius (pvz., levandų labirintą) parduoda pasauliui kaip projektus, jų sąmatas.

      Edukacijos pabaigoje kiekvienas trečiokas uodė įvairių kvapų natas ir iš 4 labiausiai patikusių susikūrė savo individualų kvapą. Kas kūrė labiausiai patikusį, kas „bjauriausią“ kvapą. Kvapo gerumas, kaip ir maisto, – tai skonio reikalas. O dėl jo nesiginčijama. Kaip nesiginčijama ir dėl to, reikalinga matematika gyvenime ar ne.

Mokyt. D. Želvienė, 2023 m. sausio 12 d.

 

PRIEŠ SPAUSDAMAS, GALVOK!

     Išgirdus žodį internetas vieniems nušvinta akys, kitus sukausto baimė, tačiau bet kuriuo atveju tik mes esami atsakingi už savo veiksmus internete bei naudojimąsi skaitmeninėmis technologijomis.  Kiekvienais metais vasario mėnesį minima Tarptautinė saugaus interneto diena. Visą savaitę organizuojamos skirtingos veiklos, kuriomis norima atkreipti tiek vaikų, tiek paauglių, tiek suaugusiųjų dėmesį, kokios grėsmės gali slypėti virtualioje realybėje ir kaip reikia elgtis įvairiose situacijose.

     Vilniaus Karoliniškių gimnazijoje vasario mėnesio 10-15 dienomis vyko saugaus interneto dienos. Anksčiausiai šiai dienai pradėjo ruoštis IT mokytojos, kurios numatė veiklas savo dėstomų grupių mokiniams. Vyko pokalbiai-diskusijos, mokiniai žiūrėjo videomedžiagą, atliko paruoštus testus, kurie atskleidžia, kokie veiksmai internete mums gali sukelti pavojų. IT mokytojos aptardamos saugaus interneto svarbą mūsų gyvenime, kokią „SMS žinutę mums iš kitapus ekrano“ siunčia žmogus, ragino visus būti budrius ir pasisaugoti naršant, apsiperkant, tvarkant pinigines perlaidas, bendraujant internete. Mokytojos priminė apie atsakingą elgesį internete ir internetinėje erdvėje, o esant bet kokiems įtarimams paragino nebijoti kreiptis į suaugusiuosius.

     Saugiam internetui skirta savaitė, tačiau mes visi turime kiekvieną dieną naršydami internete PAGALVOTI PRIEŠ SPAUSDAMI, nes įkėlę į virtualią erdvę informaciją jos jau nebesunaikinsime.

     Daugiau galite sužinoti https://www.draugiskasinternetas.lt/

IT mokytojos Jūratė Bubelienė ir Jolita Kuliukienė, 2020 m. vasaris

 

Sveikiname

69-osios Lietuvos mokinių matematikos olimpiados Vilniaus miesto etapo

I vietos laimėtoją Martyną Slavinską, 4b kl.,

ir mokinį ruošusią mokytoją Rimą Ignatavičienę.

Gimnazijos administracija, 2020 m. sausis

 

IT pamoka kitaip

      Socialiniai tinklai tampa neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi – kas dieną esame pripratę bent kelis ar netgi keliolika kartų peržvelgti savo Facebook paskyrą, įkelti vieną ar kitą nuotrauką į Instagram bei pažymėti naujas profesines kompetencijas Linkedin. Internete kasdien paliekama daugiau nei 1,61 milijardo vartotojų (2013 metų duomenys) „skaitmeninių pėdsakų“, kurie, neribotą laiką saugomi duomenų bazėse, tampa socialinių tinklų pagrindiniu pajamų šaltiniu.

      Socialinių tinklų vartotojai dažnai nežino, kad socialiniai tinklai saugo tiek duomenis apie vartotojų tapatybę, tiek apie jų elgesį socialiniame tinkle. Todėl IT mokytojos 2019 m. lapkričio 19 d. pasikvietė Kazimiero Simonavičiaus universiteto Teisės fakulteto prodekaną Olegą Beriozovą bei Marketingo ir komunikacijos skyriaus direktorę Dovilė Šarmavičę, kad pakartotinai supažindintų su grėsmėmis ir pavojais bei teisine atsakomybe už veiklą socialiniuose tinkluose.

      Svečiai gausiai susirinkusiems 1-2 gimnazijos klasių mokiniams vedė pamoką kitaip „Asmens duomenų apsauga socialiniame tinkle „Facebook“, o 3-4 gimnazijos klasių mokiniai turėjo galimybę padiskutuoti apie naujausias medijų galimybes ir propagandos grėsmes.

IT mokytojos J. Bubelienė ir J. Kuliukienė, 2019 m. lapkričio 20 d.

 

„Išmaniosios dienos“ konkursas

      Sveikiname Luką Zaranką, 4b klasės gimnazistą, „Išmaniosios dienos“ konkurse 11-12 klasių grupėje užėmusį 8 vietą.

      „Išmaniosios dienos“ konkurse dalyvavo 33 1-2 klasių ir 19 3-4 klasių Karoliniškių gimnazijos gimnazistų. „Išmanioji diena“ – tai jau ketvirtus metus vykstantis nemokamas konkursas 9-12 klasių moksleiviams. Mokslo populiarinimu misija apsiginklavusio konkurso komanda šiais metais spalio 10 dieną vėl pažėrė naujų bei galvą priverčiančių pasukti klausimų rinkinį!

      „Išmanios dienos“ konkursą inicijuoja Nacionalinė moksleivių akademija. Konkurse bendrą rezultatą lemia ne vieno dalyko žinios, o bendra 7 dalykų: chemijos, fizikos, biologijos, informatikos, matematikos, ekonomikos bei bendrojo išsilavinimo taškų suma. Konkurso metu atliekama 70 užduočių (po 10 klausimų iš kiekvieno dalyko), kurioms atlikti skirta 90 minučių. Konkursas – internetinis, tačiau nereikalaujantis kompiuterio, pakanka ir išmaniojo telefono su naršykle.

Mokyt. J. Bubelienė ir J. Kuliukienė, 2019 m. spalio 11 d.

 

Tiksliųjų mokslų savaitė 2019

      Matematika – sausas, nuobodus ir niekur nepritaikomas mokslas. Turbūt niekas taip negalvojo kovo 14–21 dienomis dalyvaudamas ar iš šalies stebėdamas tiksliųjų mokslų savaitės renginius. Startavo jie su tarptautinės Pi dienos pristatymais. Kadangi Pi diena kartu ir Pyragų diena, tai I klasių mokinių komandų prisistatymus lydėjo pačių mokinių keptų pyragų degustacija. Buvo saldu gardu. Pi dienos pyragą ragavo bei konstantą Pi prisiminė ir mokytojai. Saldžiąją pertrauką mokytojų kambarys pasitiko prabangiu ir gardžiu tortu, kvapnia kava.

      Kaip ir kasmet, mokiniai nėrėsi iš kailio, naršė internete ir ieškojo specialioje literatūroje medžiagos, kad sukurtų stendą, parodantį matematikos ryšį su kitais mokslais ir gyvenimo sritimis, ieškojo ir ant popieriaus vaizdavo saugos ženklus internete. Tikrai verta ir naudinga žinoti. Dauguma bandė susieti savo pomėgį su tiksliaisiais mokslais. Taip mes išvydome „Matematika ir filosofija“, „Matematika ir sūrainis“, „… ir interjeras“, „… ir kosmosas“, „… ir literatūra“ ir pan. Gimnazistai stoviniavo prie stendų ieškodami savo ir draugų darbų. Kai kurie stendai stebino savo originalumu ir autorių kūrybingumu. Norėtųsi, kad juose paskelbta informacija, įdomybės pasiektų didesnės mokinių dalies protus ir išliktų ilgam.

      Matematika – jei ne mokslų karalienė, tai tikrai pagalbininkė daugelyje sričių. Pavyzdžiui, mene. Kovo 18 d., pirmadienį, matematikos mokytoja Daiva Želvienė surengė savo siuvinėtų paveikslų parodą „Matematika paveiksluose“. Visi mokytojai turėjo galimybę įsitikinti, kad matematiniai įgūdžiai padeda kurti grožį, meno kūrinius, o per kūrybinį procesą atsipalaiduoti, medituoti.

      „Tiksliosios savaitės“ vinis – antradienio pirmokų protmūšis. Kovėsi visos 7 pirmokų klasės. Renginį vedė ketvirtokas Kristupas Vėta, asistentais – pagalbininkais dirbo ketvirtokai ir antrokai. Įveikusi nemažai su įvairiomis sritimis susijusių integruotų užduočių pirmoji buvo 1d kl. komanda (44 t.), antroji – 1a (41 t.) ir trečioji – 1b (35 t.). Direktorius pasveikino nugalėtojus, įteikė jiems diplomus, saldžiuosius prizus.

      Kitą dieną matematinių stalo žaidimų turnyre savo sugebėjimus demonstravo mūsų mokyklos antrokai ir svečiai iš kaimyninių progimnazijų. Mokytoja Irma Asakavičienė kartu su pagalbininkėmis ketvirtokėmis „dirigavo“ ir teisėjavo žaidžiantiems matematinius ALIAS, DOMINO, RUMMY, SOLO ir UNO. Tradiciškai tarp laimėtojų – ir svečiai: I vietą užėmė Ryto progimnazijos mokinė Beatričė Šimelytė, II vietą – mūsų 2b kl. mok. Simonas Ignatovičius, III vietą – Spindulio progimnazijos mokinė Ugnė Rimkutė. Galbūt šios merginos – būsimos mūsų gimnazistės?… Be to, įsitikinom, kad matematika gali būti patraukli, žaisminga, azartiška. Žaidžiant galima ir jos išmokti.

      Ketvirtadienį – jau finišas. Tiksliųjų mokslų maratoną užbaigė tarptautinis matematikos konkursas „Kengūra“. Gaila, kad dėl tam tikrų priežasčių norinčių dalyvauti jame vis mažėja. Šįsyk tai buvo 13 gimnazistų būrelis. „Kengūra“ nušuoliavo, lauksim žinių su puikiais rezultatais. Tikėkimės.
      Atsisveikinam iki kitų metų kovo 14 dienos.

Tiksliųjų mokslų metodinis ratelis, 2019 m. kovo 22 d.

 

15-ojo „Bebro“ konkurso apdovanojimų šventė

      2018 lapkričio 5–16 d. įvyko 15-asis mokinių informatikos ir informatinio mąstymo konkursas „Bebras“. Kiekvienais metais Lietuvoje vis daugiau mokinių sprendžia šio konkurso uždavinius. Šiais metais konkurse dalyvavo daugiausia mokinių – 44 247, 196 – Vilniaus Karoliniškių gimnazijos moksleiviai.

      Ypač gerus rezultatus parodė du gimnazijos moksleiviai: Dominykas Dobkevičus,1b kl., užėmęs penktą vietą šalyje, ir Vilius Kucavičius, 2b kl., – 29 vietą.

      130 mokinių, užėmusių 1–10 vietas, buvo pakviesti į apdovanojimų šventę, kuri vyko lapkričio 26 d. parodoje „Mokykla 2018“ „Litexpo“ rūmuose.

     Renginio dalyvius sveikino Švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius, Vilniaus universiteto studijų prorektorius dr. Valdas Jaskūnas, konkurso iniciatorė prof. Valentina Dagienė ir konkurso rėmėjų „Šviesa“ ir „Alliance For Rectruitment“ atstovai.

      Prof. V. Dagienė sveikino susirinkusius pabrėždama idėjos svarbą, mastą. „15 metų lyg ir mažai istorijos požiūriu, tačiau džiugu, kad esame drauge, kad mokiniai sprendžia uždavinius mokykloje, dalinasi idėjomis su draugais, mokytojais. Džiugu, kad turime mažą idėją, kuri mus vienija. Konkursas vyksta daugiau nei 60 šalių – svarbu, kad jis prieinamas visiems. Informatinis mąstymas – tai nėra tik informatika, tai ir mokėjimas analizuoti, spręsti uždavinį, abstrahuoti. „Bebro“ uždaviniai trumpi, tačiau juose slypi galingos idėjos“, – susirinkusiems kalbėjo konkurso sumanytoja.

      Po motyvuojančių, įkvepiančių sveikinimo žodžių konkurso laimėtojams įteikti diplomai, pagyrimo raštai ir rėmėjų dovanos.

 

Sveikiname

15-ojo informatikos ir informatinio mąstymo konkurso BEBRAS

penktosios vietos šalyje laimėtoją Dominyką Dobkevičių, 1b kl.,

ir mokinį ruošusią mokytoją Jolitą Kuliukienę.

Gimnazijos administracija, 2019 m.

 

Sveikiname

30-OSIOS LIETUVOS MOKINIŲ INFORMATIKOS OLIMPIADOS VILNIAUS MIESTO ETAPO

pirmosios vietos laimėtoją Martyną Slavinską, 3b kl.,

ir mokinį ruošusią mokytoją Jolitą Kuliukienę.

Gimnazijos administracija, 2019 m.

 

Tiksliųjų mokslų savaitė 2018

      Nuplevėsavus Lietuvos vėliavai, nutilus patriotinėms dainoms ir tautiniams šokiams, po Karoliniškių gimnaziją pradėjo siautėti tikslieji mokslai. Juos priviliojo Pi diena.

      Svarbiausias renginys, pirmųjų gimnazijos klasių moksleivių protmūšis, vyko kovo 13 dieną. Kovėsi visų pirmųjų klasių patys protingiausieji, o gal ir išradingiausieji. Renginį organizavo vyriausieji gimnazistai – ketvirtokai, o vertinimo komisijai vadovavo buvusi mūsų gimnazijos matematikos mokytoja Irena Najulienė. Komandos atliko įvairias su matematika, IT ir literatūra, architektūra, muzika susijusias užduotis. Kaip ir tikėjomės, laimėjo ir savo klasės vardą pateisino 1b. Komisijai ypač patiko jų originalus ir linksmas prisistatymas ir Pi dienos pyragas. Antrąją ir trečiąją vietas pasidalijo 1a ir 1d klasės.

      Dar pirmadienį pirmojo aukšto fojė papuošė moksleivių paruošti stendai – kūrybiniai darbai apie skaičių π ir matematikos draugystę su įvairiomis mokslo bei gyvenimo sritimis. Mokytojus stebino mokinių kūrybingumas, stendų originalumas, o patys mokiniai skubėjo surasti savo darbą ir perskaityti draugų stendus. Visi, vos peržengę gimnazijos slenkstį, galėjo rasti atsakymus į amžinus klausimus: „Kur šitas matematikos dalykas pravers gyvenime? Kur tai pritaikysiu? Kam šito gyvenime reikia? Koks čia ryšys su matematika?“ Stendus ruošdami mokiniai, plušėjo rinkdami informaciją, kartu patys sužinojo kažką nauja ir įdomaus, bet nepamiršo ir kitų – pasidalijo ir su jais.

      Kovo 14-ąją, Tarptautinę Pi dieną, šventiškai paminėjo ir kiti mokytojai. Pi pyragu buvo prisimintas skaičius π. Saldžiąją pertrauką kolektyvui dovanojo tiksliukės, kurios stebėjosi kai kurių kolegų matematikos žiniomis.

      Tą pačią dieną vyko pirmą kartą gimnazijoje organizuotas matematinių stalo žaidimų turnyras antrųjų klasių mokiniams. Jame dalyvavo ir svečių – „Spindulio“ pagrindinės mokyklos mokinių komanda. Dalyviai žaidė matematinį ALIAS, matematinį DOMINO ir RUMMI. Ypač patiko mūsų gimnazijos mokinių sukurtas ALIAS. Visus žaidimus komandos žaidė noriai, aktyviai, su dideliu užsidegimu, dalinosi žinomais, įdomiais  matematiniais faktais. Kovos baigėsi netikėta svečių komandos pergale. Buvome nustebinti. Svečiai I vietą pasidalijo su 2g klase, II vietą užėmė 2b, o III – 2d.

      „Tikslioji“ savaitė baigėsi tarptautiniu matematikos konkursu „Kengūra“. Jame panoro dalyvauti net 30 gimnazistų. Laukiam gerų rezultatų.

      Iki kitų metų kovo vidurio!

Mokyt. D. Želvienė, 2018 m. kovo 16 d.

Archyvas