Mokiniams ir tėvams

E. dienynas

Pasijuokime

Kelionė į Palemoną, Kauną, Marijampolę

Spalio 8 dieną autobusas, pilnas abiturientų, patraukė laisvės kovų keliais. Kelionė neprailgo, nes visą laiką mus lydėjo rudenėjanti gamta.

Pirmasis kelionės tikslas – apsilankyti Rygiškių Jono gimnazijoje Marijampolėje. Šis pavadinimas – tai vieno iš žymiausių Lietuvos kalbininko Jono Jablonskio slapyvardis.

Keistas jausmas apėmė atsidūrus prie tos gimnazijos. Nežinau, ar dėl vaiskaus, gryno ir gaivaus oro, ar dėl pagarbos vietai, kuri susijusi su daugeliu svarbių Lietuvai žmonių, kaip V. Kudirka, J. Basanavičius, J. Matulaitis, K. Grinius ir kt. Keista vieta. Tokia svarbi. Tokia nutolusi.

***

Neša mus vingiuotais keliais autobusas į Ožkabalius – Jono Basanavičiaus gimtinę. Kiemas, pirkia, ūkinis pastatas – viskas pavirto muziejumi, tik didis kaštonas kiemo vidury išliko tikras.

***

„Palemone nužydėjo visos gėlės...“

Palemone Salomėjos Nėries vyras B. Bučas pastatė namą, kuriame jiedu gyveno iki karo pradžios.

„Kregždės lizdelis“,– taip vadino savo namus S. Nėris. Nedidukai kambariai, siauros laiptų aikštelės – viskas taip jauku, trapu, taip moteriška, tarsi B. Bučas, projektuodamas namą, buvo persmelktas S. Nėries poezijos dvasia.

Laura Petruškevičiūtė, 4e kl.