Mokiniams
   Labdaros ir paramos fondas

Tarptautiniai projektai

E. dienynas

Kalėdinis rytmetys „Tyli naktis, šventa naktis...“

Šventės akimirkos   1  2  3  4  5  6  7

Gruodžio 19 dieną gimnazijoje įvyko kalėdinis rytmetys „Tyli naktis, šventa naktis...“ Renginyje skambėjo giesmė „Tyli naktis, šventa naktis“ bei buvo pasakojama šios giesmės atsiradimo istorija.

Ši giesmė, kuri jaudina kiekvieno žmogaus širdį, skamba jau 190 metų. Ji išversta į daugiau kaip 300 pasaulio kalbų ir dialektų.

Pirmą kartą giesmė suskambėjo 1818  metais Austrijos miestelyje Oberndorfe. Šio miestelio Šv. Mikalojaus bažnyčios vargonininkas Francas Gruberis Kalėdoms norėjo naujos giesmės, kuri sušildytų bažnyčios lankytojų širdis, giesmės, kuri skambėtų gimtąja kalba. Iki šiol visos giesmės buvo atliekamos lotynų kalba, jų prasmės nesuprato paprasti kaimo žmonės.

Bažnyčios vikaras Jozefas Mooras 1816 metais buvo sukūręs eilėraštį, kurio niekam nerodė. Apie tai jis papasakojo vargonininkui Francui Gruberiui. Šį labai sujaudino eilėraščio pradžia. „Tyli naktis, šventa naktis...“– visą dieną jis kartojo šiuos žodžius. Lauke siautė pūga ir žemėn krito daug švelnių snaigių. Vėjo gūsiai ir švelnios snaigės padėjo jam sukurti pirmuosius giesmės akordus. Pavakare jis baigė rašyti melodiją ir paskambino ją gitara, kadangi kito instrumento neturėjo (prieš pat Kalėdas kaip tik buvo sugedę vargonai). Kiekviena nata jaudino jo širdį ir teikė begalinį džiaugsmą.

Prasidėjo tyli žiemos naktis. Nurimo vėjas, tik snaigės supdamosi krito iš dangaus. Iš visų pusių užpustytais  keliais ir gatvėmis artėjo švieselės bažnyčios link. Tai valstiečiai su žibintais iš tolimiausių Alpių kaimelių skubėjo į Šv. Vidunakčio mišias. Prie bažnyčios durų, nusipurtę nuo apsiaustų sniegą, ėjo į žvakėmis apšviestą bažnyčią.

Klebonas lėtai ir iškilmingai perskaitė Šv. Kalėdų evangeliją. Baigęs skaityti, pažvelgė į tikinčiuosius. Jų akyse jis pamatė laukimą. Vargonai tylėjo. Jozefas Mooras ir Francas Gruberis stovėjo vienas šalia kito. Ir štai didžiąją tylą nutraukė pirmieji gitaros garsai, prie kurių prisijungė dviejų draugų, sukūrusių šią giesmę, balsai. Bažnyčioje stojo mirtina tyla. Sulaikę kvėpavimą paprasti žmonės klausėsi giesmės. Daugelio skruostais riedėjo ašaros. Šventoji naktis staiga įgavo naują atspalvį. Ji prasiskverbė į giliausias širdies kerteles. Nuskambėjo paskutinis giesmės akordas... Visi tyliai laukė, lyg norėtų, kad ši giesmė niekada nesibaigtų.

Nuo tada ši giesmė skamba daugeliu pasaulio kalbų, ji apkeliavo visą pasaulį.

1899 metų potvynio metu buvo sugriauta Oberndorfo Šv. Mikalojaus bažnyčia. Jos vietoje po daugelio metų šios giesmės garbei buvo pastatyta koplyčia. Ji vadinasi „Tyli naktis, šventa naktis“. Koplyčią kiekvienais metai aplanko apie 150 000 žmonių iš viso pasaulio. Kūčių naktį čia skamba „Tyli naktis, šventa naktis“.

Renginyje dalyvavo Karoliniškių seniūnė Violeta Gedminaitė, gimnazijos administracija, mokytojai.

Dėkojame išradingajai mokytojai Janinai Basevičienei už puikų kalėdinį rytmetį.